Brice forlater Glimt: – Mye, mye, mye mer enn jeg så for meg

Etter tre sesonger er samarbeidet mellom Bodø/Glimt og Brice Wembangomo over.

Annonse:

Brice Wembangomo selges til den svenske klubben Häcken, der han gjenforenes med tidligere Glimt-spiller Marius Lode. Dermed ble innhoppet mot Olympiakos i Athen Wembangomos siste kamp for Bodø/Glimt.

Wembangomo kom til Bodø/Glimt foran 2022-sesongen, og debuterte med et brak. Foran et fullsatt Celtic Park i Glasgow briljerte og herjet han på venstrebacken og var svært delaktig i at Glimt slo ut den skotske giganten 5–1 sammenlagt. Sånn sett var det et fint punktum for Brice og kunne avslutte sin Glimt-karriere med å slå ut Olympiakos og sende Glimt til kvartfinale i Europa League tre år senere. 

– Tiden min her har gått veldig fort vil jeg si. Jeg har fått vært med på veldig mye kult. Jeg var ganske spent da jeg dro fra Sandefjord og skulle debutere borte mot Celtic. Jeg ante ikke hva jeg gikk til, men det var der det hele startet, sier Wembangomo i sitt siste intervju med glimt.no.

– Jeg har fått veldig mange gode kompiser her som jeg kommer til å ta med meg resten av livet.

Dobbel seriemester

På tre sesonger i Bodø har Wembangomo fått være en del av et Glimt-lag i rivende utvikling. Sammen med sine lagkamerater har han sikret seg to seriemesterskap, ett seriesølv, to cupfinaler og elleville opplevelser i Europa og Conference League.

– Det er bare én ting jeg mangler. Jeg skulle gjerne fått det cupgullet. Utover det ser jeg bare tilbake på denne perioden som at jeg har fått oppleve mye, mye, mye mer enn jeg kunne sett for meg, sier Wembangomo, som innrømmer at han var spent da han signerte for Glimt i januar 2022.

– Det var mange gode spillere som hadde dratt etter 2021-sesongen, så jeg var litt spent på hvor klubben sto da jeg kom. Ja, det var kanskje litt nedtur med sølv i 2022, men Molde var veldig gode det året og vi gjorde en bra sesong selv om det «bare» ble sølv. Siden det har det bare blitt bedre og bedre, så det har vært gøy å være en del av det.

Brice Wembangomo i aksjon mot Olympiakos i Athen i mars 2025
Kampen i Athen ble Brice Wembangomos siste i Glimt-trøya.

Lett for meg å støtte Sjøvold

Nå er det tiden for å oppsummere og se tilbake på en innholdsrik Glimt-karriere. Wembangomo står oppført med over 100 kamper for Bodø/Glimt og han noterte seg for tre scoringer. Sist med et meget viktig mål mot Twente i Europa League som fikk Aspmyra stadion til å eksplodere.

– Det første året i Glimt var veldig opp og ned, men i 2023 følte jeg at jeg fikk vist hva som bor i meg. Hadde det ikke vært for at jeg fikk en skade på slutten der så hadde det vært en helt perfekt sesong. 2024 var veldig tøft for meg, men jeg er glad for at jeg drar på dette tidspunktet med tanke på hvor klubben er nå.

Den siste perioden har Wembangomo kjempet med Fredrik Sjøvold om plassen på høyrebacken til Glimt. Sånt kan jo skape gnisninger og intriger, men ikke for Brice og Fredrik.

Wembangomos siste Glimt-mål kom hjemme mot Twente. Gjenopplev thrilleren i videovidnuet under: 


– Man må jo spille for å ta de stegene man vil, men for min del så har det vært veldig enkelt å støtte Sjøvold når han har fått spilletid. Du må huske at han var i samme posisjon som meg, og fikk kanskje enda mindre spilletid. Han var veldig støttende til meg i den perioden, så det satte jeg pris på. Det er også viktig at man backer hverandre i de situasjonene for det er det som skal til for at Glimt blir bedre. Kulturen i Glimt er en av grunnene til at Glimt har blitt så gode som Glimt har blitt. Det kjenner nok alle nye på når de kommer hit. Det gjorde jeg også.

– Uunngåelig med Champions League i Bodø

Nå går altså turen til Gøteborg i Sverige, bare en liten (i nordnorsk kontekst) kjøretur fra hjembyen Sarpsborg.

– Jeg gleder meg veldig mye til å komme til et nytt miljø. Jeg tror det blir godt for meg å gjøre noe annet og ikke minst komme nærmere familien min. Jeg er snart 29 år så jeg tror jeg har mange gode år igjen som fotballspiller. Det å komme til et nytt miljø kan gjøre at jeg får ut det siste lille som bor i meg.

Og fra sitt nye tilholdssted i Sverige skal Wembangomo fortsette å følge sine gamle lagkamerater nord for polarsirkelen.

– Jeg kommer til å følge godt med. Én ting er kvartfinalen i Europa League, som blir veldig spennende, men jeg tenker enda lenger frem for Glimts del. Jeg er spent på når Glimt går inn i Champions League. Jeg tror det kommer til å skje, for det er helt uunngåelig med den utviklinga som er her. I Europa League har Glimt gode sjanser uansett hvem de møter.

FK Bodø/Glimt takker Brice Wembangomo for alle bidrag på og utenfor banen, og ønsker lykke til videre. Vi kommer til å savne deg.

Annonse fra Eliteserien: